Společenská, ekonomická a kulturní transformace střední a východní Evropy na konci 20. století přiměla místní umělecké komunity k přehodnocení svých historických kořenů, paměti a částečnému znovuobjevení vlastní identity. Přestože se ale bývalé porobené národy snaží zbavit své „postsovětské“ nálepky prostřednictvím aktivního de-sovětizačního a globalizačního úsilí, kulturní a politické dědictví bývalých režimů je v jejich současném životě stále pronásleduje. Navzdory tomu, že se tyto národy pevně etablovaly jako nedílná součást evropského a transatlantického společenství, stále zpochybňují svou kulturní identitu a ptají se, která část jejich kultury je jejich vlastní a která jim byla vnucena cizími utlačovateli. Časté používání pojmu „identita“ v umění poukazuje na jeho význam pro současný kulturní a společenský kontext.

 

Pobaltské státy nejsou výjimkou. Po rychlé reintegraci do západního společenství jsou stále vystaveny skrytému stínu sovětského dědictví. Výstava Identita. Útěk z postsovětského prostoru se zabývá trvajícími snahami o vymanění se z tohoto stínu. Výstava představuje deset litevských umělců různých generací, jejichž díla se zabývají neustálým hledáním vlastního kulturního já. Všechny je však spojuje neustálé hledání vlastní individuální a kulturní identity.

 

vystavující: Žygimantas Augustinas, Algimantas Kensminas, Tauras Kensminas, Denisas Kolomyckis, Žydrūnas Mirinavičius, Rūta Putramentaitė, Eglė Ridikaitė, Indrė Rybakovaitė, Ieva Skauronė, Andrej Vasilenko

kurátorka: Agnė Mackevičiūtė

 

Pořádá Velvyslanectví Litvy v Praze ve spolupráci s Akademií výtvarných umění ve Vilniusu a Oblastní galerií Liberec. Výstava se koná pod záštitou Úřadu vlády České republiky v rámci výročí 20 let České republiky v Evropské unii.