Hraniční syndrom / Martin Káňa, David Saudek, Jaroslav Valečka
Hraniční syndrom / Martin Káňa, David Saudek, Jaroslav Valečka
30. 3. – 1. 6. 2014
Projekt Hraniční syndrom, zaměřený na problém českého pohraničí, odsunu či Sudet obecně, prezentuje tři přední osobnosti současné výtvarné scény – malíře Davida Saudka (1966), Jaroslava Valečku (1972) a sochaře Martina Káňu (1975). Tvůrci se kreativním a nezaměnitelným způsobem vyjadřují k zániku „jednoho světa“ a zkoumají dopady „odsunu“ na všechny sféry společnosti.
K tématu jsme se přiklonili po „náhodném“ zjištění, že se problém Sudet každého ze zúčastněných osobně dotýká. Martin Káňa strávil dětství v krušnohorských Vejprtech, Jaroslav Valečka v malé vesnici Líska v Lužických horách. Otec kurátorky Rey Michalové byl v roce 1938 jako malé dítě „odsunut“ z Teplic při německém záboru a rodina Davida Saudka byla postižena holocaustem.
Název projektu vychází z velmi frekventovaného tématu nejčastější klinické psychiatrické diagnózy. Tato specifikace choroby znamená ve zkratce nefunkčnost a patologickou nedokonalost lidské mysli.
Hranice současně znamená prostor, v němž se jedna skupinová identita stýká s jinou, prostor, který je často zdrojem nových podnětů, invence a tvořivosti. Hraniční či okrajové zóny se v případě Sudet staly „noční můrou“, oblastí zapomnění a potlačovaného pocitu viny.
Autoři vnímají prezentaci jako zcela nepolitické vyjádření názorů na téměř tisíciletou otázku hraničních území Čech a Moravy a soužití se sousedními národy.