První výstava všestranného výtvarníka Františka Petráka (*1961 ve Vsetíně) v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se cíleně zaměřuje na autorovu ranou tvorbu, kdy se intenzivně zabýval grafikou a ilustracemi. Tyto práce byly určené převážně dětskému publiku. Nejsou tedy samoúčelné, ale naopak jsou tvořené s ohledem na rozvíjení myšlenkových a jazykových dovedností.

Petrákův cyklus Orbis pictus či Lidová říkadla jsou toho příkladem. Autorova vlastní hravost a fantasknost se plně projevuje v cyklech Labyrinty a Otíkovy příhody a hádanky, které otiskl populární časopis pro děti Sluníčko. V Kamarádech z abecedy spojuje Petrák tyto světy pomocí typografické zkratky. Jeho autorská kniha stylizovaných písmen Kamarádi z abecedy (Archa, Zlín 1991) získala bronzovou medaili na mezinárodním XV. Bienále užité grafiky v Brně v roce 1992.

Na výstavě je představena i další kniha, na které Petrák spolupracoval s básníkem a překladatelem Radkem Malým. Publikace nonsensové poezie Malé lalulá (Archa, Zlín 2014) byla nominována na Zlatou stuhu a je taktéž vystavena na současném Bienále dětské ilustrace Bratislava.

Je zde jasně patrný tematický i technologický posun v Petrákově tvorbě, i když je svou stylizací provázaný s dřívějšími pracemi. Výstava je doplněna pandánem několika obrazů z jeho současné malířské tvorby, která představuje aktuální odlišné směřování autora, ale přesto je dokladem formální kontinuity jeho výtvarné práce.
Významnou součástí výstavy jsou četné interaktivní prvky pro děti – bludišťové hry a jazykové hříčky. Aktivním zapojením dětského diváka tak podtrhují účel, pro který ilustrace Františka Petráka vznikaly.

František Petrák vystudoval grafický obor na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a výtvarný obor v kombinaci s češtinou na Pedagogické fakultě v Ostravě. Zabývá se malbou, kresbou, grafickým designem, ilustracemi pro děti, literárně-dramatickými žánry a loutkovým divadlem. Žije a pracuje v Luhačovicích a v Uherském Hradišti, kde působí jako pedagog Střední uměleckoprůmyslové školy.

Kurátor: Mgr. Ivan Bergmann

Místo konání: 28. 11. – 14. 2. 2016. 2. NP 14 tovární budovy, grafický kabinet