Do Týna tentokrát zavítá pět představitelů mladé slovenské malby. Klíčem k výběru děl vystavujících hostů není jen rozmanitost či neotřelá vizualita. Pro Rastislava Podhorského, kurátora výstavy, jsou rozhodující neviděné, a přesto přítomné malířské děje. Řeč je o samotných procesech, jakými malba vzniká a jakými se malíř stává čím dál jistěji malířem. 

  

Rastislav Podhorský je v první řadě sám jedním z významných autorů mladé slovenské malby. Se stejnou intenzitou je také myslitel, teoretik a vedoucí pedagog ateliéru Delta na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění. Své studenty vede k analyticko-kritické reflexi malířství s ohledem na kontinuitu minulých podob malby a jejich budoucích pravdě-podobností.

  

V étosu onoho úsilí se potkávají tvůrčí cesty Zuzany Mlynárčikové, Marka Burcla, Timoteje Kosmela, Juraje Kadlečíka a Matúše Novosada. Jejich Hledání ztraceného času volně propojuje hlubinné přístupy k příběhům malby, životnější než chvilkové tendence ve světě umění. Ba co víc – taková díla, která se skutečně dějí, mohou ustát i stupňující se poryvy nepřízně v současném světě slovenské kultury. 

  

text: Dominika Kunzová