Nizozemský umělec Hieronimus Bosch se proslavil jako malíř démonů a tajemných vizí. Jeho pekelné scény zaplňují nepředstavitelné příšery, které však přesto působí, jako by je Bosch namaloval podle skutečnosti. Jeho slavná Zahrada pozemských rozkoší ukazuje začarovaný svět plný nahých lidí, kteří si užívají slastí zapovězených  křesťanům. Lidé se vždy zajímají o to, jestli Bosch maloval tímto způsobem, protože byl heretik nebo trpěl halucinacemi (případně si je sám navodil).

Gary Schwartz nabízí odlišné, více ortodoxní vysvětlení, proč je Boschovo umění tak zvláštní. Bosch byl dobrý křesťan, jenž měl strach z věčného zatracení svých spoluvěřících, a chtěl, aby zemřeli příkladnou smrtí a neskončili v pekle. A k šíření svých myšlenek komponoval originální a nezapomenutelné výjevy, které měly pozorovatele vystrašit a zapsat se jim navždy do paměti.

Přednáška, podporovaná nakladatelstvím Euromedia, Velvyslanectvím Nizozemského království a Národní galerií v Praze, probíhá u příležitosti českého vydání knihy Garyho Schwartze Hieronymus Bosch – Cesta do nebe a pekla. Přednáška poukazuje na 500. výročí úmrtí Hieronyma Bosche († 1516). Jeho dílo letos připomněly i dvě velkolepé výstavy, jež se konaly v nizozemském ´s-Hertogenboschi a v Madridu.

Přednáška proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení. Vstup zdarma. Kapacita 50 míst. Rezervace na info@ngprague.cz. Garantem přednášky je kurátorka Národní galerie v Praze Olga Kotková.