František Drtikol: Z fotografického archivu
Výstava se koná u příležitosti 130. výročí narození Františka Drtikola a je věnována Josefu Richardu Markovi, autorovi první Drtikolovy monografie (1938).
Výstava Františka Drtikola (1883—1961) čerpá z autorova daru, který byl předán do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze roku 1942. Výběr je sestaven z jedinečných fotografií, většinou pracovních studií a variací, které ve své době nebyly určeny k veřejnému prezentování. Jsou hlubokou sondou do Drtikolovy ateliérové práce.
Rozhodnutí vystavit je osmdesát let po jejich vzniku vychází z umělcova názoru, že „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země.“ Ukazují práci s živým modelem (variace aktů), řadu abstraktních kompozic a zcela originální aranžované snímky, odkazující na autorovu duchovní orientaci na filozofické a náboženské nauky Východu. Vznikly v době hospodářské krize, která jeho pražský ateliér tvrdě zasáhla. O to více si musíme vážit děl, která byla vytvořena bez možnosti jakéhokoliv komerčního uplatnění. Radikálností svých myšlenek i realizací předběhl František Drtikol svoji dobu.
Když fotografickou práci završoval, v českém umění se teprve začaly rozvíjet imaginativní tendence, zájmem o lidskou sexualitu, sen a jiné oblasti nevědomí.
Výstavní kolekce je doplněna dokumentací autorovy osobité designérské tvorby (lampy a dekorativní předměty).
Součástí výstavy je aktivní program pro návštěvníky.
Kurátor: Jan Mlčoch
Cyklus přednášek)
v chodbě Uměleckoprůmyslového musea v Praze
začátek vždy v 17 hodin
› 17.09 — Jan Mlčoch:
František Drtikol
› 01.10 — Martin Marek:
O životě a díle Josefa Richarda Marka
› 08.10 — Stanislav Doležal:
František Drtikol a nakladatelství Svět
› 29.10 — Jan Lípa, Pavel Mareš Janovský:
Žáci a učení Fráni Drtikola
› 19.11 — Jiří Holba:
Historie buddhismu v Čechách
Cyklus komentovaných prohlídek s kurátorem výstavy
výklad zdarma k platné vstupence)
› 10.09 / 15.10 / 12.11