Autorská kniha jako svébytné médium je setrvalou součástí umělecké scény od druhé poloviny 20. století, třebaže její předstupně, posouvající hranice tradiční knihy, nacházíme již v ojedinělých dílech konce 19. století a posléze stále častěji s nástupem avantgardního umění. Intenzivní zájem jí byl věnován především v 60. a 70. letech minulého století, kdy se uplatňovala napříč aktuálními uměleckými formami a přístupy — v umění objektu, vizuální poezii, konceptuálním a akčním umění. Tak nabývala nejrůznějších podob a funkcí, od samostatného objektu po součást akcí či jako jejich dokument. Autorská kniha se stala prostředkem syntézy uměleckého vyjádření integrujícího vizuální a haptické vjemy ve strukturované sdělení.

Záměrem projektu Artists’ Book on Tour bylo nejen přiblížit tento specifický žánr širokému publiku, ale především sledovat jeho aktuální stav a případné proměny v éře digitálních médií. Prezentovaná výstava nabízí padesát děl, vybraných a oceněných mezinárodní porotou ve stejnojmenné soutěži, uspořádané vídeňským Muzeem užitého umění (MAK) ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Mezinárodním centrem grafického umění v Lublani. V soutěži otevřené pro autory evropských zemí a jejich práce z posledních dvou let bylo hodnoceno 925 děl z třiceti pěti evropských zemí. Až na nemnoho výjimek odkazovala většina zaslaných děl k typům realizací již tradičně spjatých s tímto žánrem a jejich aktuálnost ani tak nespočívala ve formě, ale především v obsahu. Ten má nejednou charakter sociálního apelu, sondy do genderové problematiky či vyjádření krize osobní i kolektivní identity. Protipólem jsou díla soustředěná na strukturní kvality materiálu a práce konceptuální, odkazující na funkce knihy, zdůrazňované často metaforou a vyžadující divákovu aktivní percepci.

Výsledky soutěže v podobě putovní výstavy oceněných děl přinášejí zajímavé srovnání, ve kterém má i česká tvorba své místo — jak ukazuje úspěch Julie Kačerovské, která se se svou Krajinou papíru umístila mezi pěticí vítězných prací.