Dreamland? vernisáž venkovní galerie + prohlídka křoví s Jiřím Sádlem
17:00 komentovaná prohlídka křoví s Jiřím Sádlem (křest křovinné botanické zahrady)
18:00 vernisáž venkovních instalací
Umělci: Pavel Havrda, Michal Kindernay, Milan Mikuláštík, Verge
Kurátorka: Tereza Špinková
cca 19:30 koncert: Vylitá váza (Anton a Václav Krutští)
Pochutnat si budete moci na langoších (slaných i sladkých) od Deany Kolenčíkové
+ bar, oheň, buřty
Již téměř rok mají "ostrov" v Libni u ústí Rokytky do Vltavy, nazvaný Long Island, pronajatý správci karlínského Přístavu 18600. Na Long Islandu (název je odvozen od newyorského LI) vybudovali bar, který byl otevřen téměř celé léto pro kolemjdoucí a veřejnost obecně. Jelikož je to místo specifické, inspirovalo k dalším aktivitám. Jednou z nich je vznik venkovní "galerie", nebo možná lépe "místa pro intervenci a kreaci", nazvané Dreamland. Na konci léta se na vodě, v rozpadlé budově i mezi trávou objeví několik instalací/intervencí, které budou nadále zrát, rozvíjet se, růst a přibývat během dalšího roku. Všichni čtyři autoři asociativně pracují a korespondují s aspekty, které na ostrově a kolem něj lze nalézt – křoviny, řeka, kanál, developerské projekty, ale i se nechávají inspirovat jedinečností místa. Umělecké projekty (i dalších umělců) budou pokračovat v roce 2019.
Před setměním se ve středu 3. října v 17 hodin bude konat komentovaná prohlídka křoví s Jiřím Sádlem. Ještě než opadají na podzim všechny listy, vydáme se prozkoumat (nejen botanická) specifika tohoto místa. Avšak ne zcela standardním, procházkovým způsobem – budeme přešlapovat téměř na místě a dozvídat se o tom, odkud přišel pajasan, jakou superschopnost má křídlatka a jak daleko může zasáhnout plamének plotní. A taky něco o tom, co je autentické a co není, ale přesto už je naše.
Po sedmé hodině zahraje kytarové duo bratří Krutských nazvané Vylitá váza. Podzim se zahájí u ohně, s buřtem či langošem, jak je komu libo.
Dreamland byl jeden z prvních (počátek 20. století) zábavních parků na Long Islandu. Obyvatelé New Yorku zde trávili volný čas, odpočívali od pracovních dnů, zbavovali se nánosů těžkých osudů, občerstvovali mysl, ztráceli rovnováhu na atrakcích, omámeni a občerstveni se pak navraceli do všedních dnů. Země snů se zhmotnila skrze horské dráhy a hotdogy.
V českém prostředí Dreamland evokuje pohádkovou zemi, říši fantazie nebo prostředí, kde se mohou naplnit naše sny. Sny o lepších životech, superschopnostech, přemisťování v čase a místě. Prolínání možného i nemožného. Sny ale nejsou jen dobré a krásné – noční můry mají v naší fantazii a v nočních časech své místo. Naše smysly a nervy jsou zjitřené, z paměti se objevují dávno zasuté vzpomínky a nechtěné myšlenky. Šílenství se mísí s nadpozemským štěstím.
Kde se nachází naše vysněná země? Zůstane snovou a v reálu neuskutečnitelnou, nebo jí můžeme propojit s realitou? Dosáhneme země snivců (Alfred Kubin) skrze setkání s přírodou a uměním?
Libeňský Long Island je místem, kde se mísí městská divočina, země nikoho a zároveň země všech se snahou místo zvelebit a zároveň je nechat takové, jaké je. Dočasně zde vzniká (trochu městsky divoká) venkovní galerie a místo pro všechny, kdo jdou okolo. Zasni a zastav se.
Akce je podpořena Městskou částí Praha 8 a Nadací pro současné umění Praha.