Diskuze A2: Pandemie konspirací / ONLINE
10. 2. 2021
Přednášky a diskuze
zdarma
Mimořádný díl z pravidelného cyklu Diskuzí A2. Diskuze proběhne online přes Zoom. Odkaz na diskuzi najdete na této facebookové události.
Hosté: Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka, Jan Trnka, biochemik,
Moderuje: Matěj Metelec, redaktor kulturního čtrnáctideníku A2.
Od loňského jara se ještě rychleji než covid-19 začaly šířit různé konspirační teorie, hoaxy a falešné zprávy. V Německu se v souvislosti s odmítáním opatření proti pandemii konaly tisícové demonstrace, ve Spojených státech se popíračství covidu spojilo se starší konspirační teorií QAnon, v České republice vyvrcholila aktivita popíračů nemoci potyčkou v Poslanecké sněmovně.
Zatímco před pár lety nebylo odmítání očkování tolik diskutovaným tématem, v době zuřící pandemie se nedůvěrou k vakcíně proti covidu netají polovina populace. Mediální chaos v době pandemie zase ukázal, jak problematické je samo vymezení expertního vědění.
Kteří jsou ti správní experti, a jak je coby neodborníci máme šanci poznat? Je snazší přesvědčit občany, jejichž důvěru v instituce podlomila chaotická vládní opatření, kultivací mediálního prostoru, nebo informováním v „první linii“? Jak vůbec na tuto snahu lidé reagují? A neodhalil covid skutečné dopady často skloňované postfaktičnosti?
Ludmila Bezdíčková je praktická lékařka z Prahy, spoluautorka doporučeného postupu SVL JEP: Pandemie infekce covid-19 a primární péče. Od začátku pandemie se angažuje v rámci obou profesních organizací (Sdružení praktických lékařů a Společnost všeobecného lékařství). Aktuálně se snaží ve spolupráci s vlastní městskou částí řešit možnost očkování v ordinacích praktiků, spolupracovala na organizaci očkování ambulantních lékařů, zejména praktiků a jejich sester v Praze.
Jan Trnka pracuje jako přednosta Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie 3. Lékařské fakulty UK. Od jara 2020 je součástí nezávislé skupiny zabývající se modelováním epidemie covid-19 a přípravou návrhů opatření k jejímu zvládání, která se později transformovala do Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP.