Design z odpadu
Termín konání: 24. 6. do 7. 8. 2016
Vernisáž: 24. 6. 2016 v 17 hod.
Kurátoři výstavy: Mgr. Vít Jakubíček a doc. PhDr. Zdeno Kolesár, PhD.
Prostor: mezipatro galerie v 2. NP (sekce zlínského designu)
Výstava Design z opadu představuje výsledky práce mladých designérů, studentů ateliérů design skla, produktového designu a průmyslového designu Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, kteří po dobu dvou semestrů pracovali na re-designu odpadů do podoby produktů vhodných pro další využití či distribuci. Jejich úkolem bylo prostřednictvím rešerše vhodných materiálů z hotelového provozu, které již pozbyly své původní funkce a jsou povětšinou určeny k likvidaci (například sklenice od nápojů a zavařenin, skořápky, korkové zátky, kosti, čajové sáčky, káva nebo dožilý textil, odpadové papíry, kartony a použitá mýdla) navrhnout možná řešení. Tyto materiály, z nichž jsou některé recyklovatelné jen s obtížemi nebo jsou určeny k přímé likvidaci (například ruličky od toaletního papíru nebo plata od vajec) pak získaly v rukách mladých designérů zcela novou tvář.
Expozice představuje celou řadu návrhů misek, nádob, váz a stínítek na stolní a závěsná svítidla. Mezi dalšími se zde objevují například pohlcovač pachu využívající aroma použitých sáčků od čaje, koupelnový set z nařezaných skleněných nádob, vak pro servisní hotelový vozík z recyklovaných textilií nebo netradiční návrhy mýdla s kávovou sedlinou a dětských hraček z morkových kostí. Samotný proces přetváření odpadových materiálů pak můžete pozorovat na výstavních panelech.
REED – REjuvenate European Design je mezinárodní projekt zaměřený na oblast cirkulární ekonomiky a designu. Jeho cílem je vyzkoušet nové tržní modely a inspirovat mladé designéry k tvorbě produktů šetrných k životnímu prostředí. V rámci realizace projektu se studenti vybraných designérských oborů snažili vyrovnat s poměrně obtížným rozměrem designu, který na první místo neklade prvoplánovou estetickou atraktivitu, ale hledá cesty vstříc ekologicky zodpovědnému designu. Výsledky jejich snažení můžete posoudit na výstavě konané od 24. června do 24. července 2016 v prostoru mezipatra galerie v 2. NP (sekce zlínského designu).
Projekt je realizován s podporou programu Creative Europe, kromě UTB se ho zúčastnily organizace AIJU ze Španělska, Akademie umění Vilnius a vedoucí partner Actiondog CIC, Londýn.