Miroslav Petříček, foto: Jindřich Nosek (NoJin), Own work CC BY-SA 4.0

Vážení návštěvníci, debata Pavly Melkové a Miroslava Petříčka je ZRUŠENA.

Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zveme na debatu architektky a autorky poetických textů Pavly Melkové a filosofa, estetika a překladatele Miroslava Petříčka s názvem Jazyk vytváření prostředí, jeho interpretování a jeho vnímání, je tentýž.

 

Fyzický prostor našeho světa utváříme, ovlivňujeme, promýšlíme, interpretujeme, či vnímáme a prožíváme. V dnešní době, která má potřebu vše rozdělovat do specializací, pak jeho utváření, zjednodušeně řečeno, kategorizujeme například na stavění, respektive tvorbu architektury, ovlivňování třeba na údržbu či přestavování, promýšlení na technické, přírodní či humanitní vědy, interpretování na uměleckou tvorbu, a vnímání například na psychologii. Zároveň si ale lze představit, že vytváření architektury, péče o prostředí, vědecká a teoretická práce či umělecká tvorba, a množství dalších, hmotných i nehmotných činností, jsou jedním a tímtéž utvářením téhož prostředí, pouze se k cíli ubírají jinými cestami a formami.

 

V obrazu prostředí ve vnímání člověka se navíc jazyky vnímání, interpretace i tvorby prostředí, stávají jazykem společným, universálním. Je to jazyk, který vkládáme do architektury či výtvarných prostorových objektů, kterým architektura a objekty hovoří s divákem, kterým prostředí interpretujeme a kterým ho jako diváci vnímáme. Když si to uvědomíme, jako architekti, umělci, interpreti či uživatelé, je to o důvod víc ke snaze tento jazyk hledat, chápat a kultivovat. Napomáhá totiž nejen vzájemnému porozumění mezi prostředím a člověkem a stejně tak mezi lidmi, ale ve výsledku může napomoci i k vytváření kvalitnějšího místa našeho každodenního života a k hlubší schopnosti jeho prožívání.

 

Debata proběhne v expozici výstavy Antony Gormley / Pavla Melková.