David Helán: Těžká váha malby
Vernisáž: 6. 5. 2016 v 19.00 hodin, performance autora a Miloše Šejna
David Helán dokončil v roce 2010 studia v Ateliéru konceptuální tvorby AVU u profesora Miloše Šejna. Během studia absolvoval několik stáží, například na prestižní Cooper Union v New Yorku, dále na Middlesex University v Londýně, stáž v intermediálním ateliéru Profesora Milana Knížáka, a další. Mimo jíné se účastnil tvůrčích pobytů a rezidencí, a to zejména v Bulharsku, Polsku, v rakouském MuseumsQuartier, či v Českém centru Bukurešť v Rumunsku, kdy mnohačetně reprezentuje Českou republiku. Jeho tvorba jde napříč medii, v uplynulé době zaměřuje se zejména na uměleckou performanci, kde pospolu s filmovou tvorbou, široce popisuje možnosti zacházení se světlem. V současné době dokončuje vypracování grantu tvůrčího stipendia přiděleného na roky 2013/15, kdy postihuje šíři utváření takzvaných LP, dlouhodobých, ale zároveň neukončitelných projektů, jimiž jsou zejména vypracování a vydání specifického slovníku Symfonia tři v českém a anglickém jazyce, a celovečerního filmu pojmenovaného Budoucnost patří héliu, jež je v pravém smyslu filmem o světle doplněným o titulky. Helán má v současnosti za sebou sto výstav a padesátku skupinových nebo solo performancí v Česku a zahraničí. Hned s dokončením studia, mimo jiné, postupuje do finále evropské soutěže diplomových prací Startpoint a do národního kola soutěže Henkel Artaward.
David Helán.
Rozptyl Helánových performancí je velmi široký perfórmensch .
V performance – akcích používá koncentraci propojení: konkrétního místa, prostoru (interiér, exteriér); věcí, předmětů; vlastních děl v široké škále médií (fotografie, video, objekt, instalace, malba, text a další); i zapojení samotného diváka do jeho akce. Pracuje s velkou dávkou osobitého humoru, vtipu a také nadsázkou.
Velmi důležitým prvkem je napojení na práci s textem, slovem, či větou, komunikací a vazbou na interpretaci vlastního výtvarně autorského slovníku, ve kterém rozvádí své umělecké výstupy, ale i naopak z textu zhmotňuje a odhmotňuje v určitou akci. Improvizací, momenty překvapování a přítomným znepokojováním v dané situaci, dosahuje důležitého, potřebného zájmu a pozornosti publika. I přes velkou míru osobité improvizace v konkrétní performanci rozvíjí Helán předvymyšlené tělo vystoupení, které právě komickým způsobem odhaluje a rozpracovává tímto vystoupením. V některých případech zdůrazňuje apel tématu k místu, v souvislostech s podtextem historie i současnosti, anebo také v důsledné mystifikaci pro podpoření komična.
Helánův výkon může být a je vším, co si připustíme, každý moment, každý pohyb, gesto, či slovo se stává v jeho přítomnosti artistickým výkonem ekvilibristy. Helán je performativní aktivista, art – lingvista, um – pro – fórista a v tomto smyslu předvádí svým přístupem nekonečnou hru a narušuje tak žití „všední“ reality.
Helán má elán. Vojtěch Skácel
Miloš Šejn (1947) performer, vizuální umělec, 1990 – 2011 profesor AVU, jehož klíčovým tématem je krajina. Pracuje s různými médii – malbou, fotografií, instalací, ale i tělesným pohybem. Připravil řadu domácích i zahraničních výstav a performancí.