Výstava Dancing Museums umožňuje veřejnosti nahlédnout do tříleté spolupráce Tance Praha, Terezy Ondrové, Niny Jacques, Dominika Žižky a Galerie hlavního města Prahy, kteří se zapojili do stejnojmenného celoevropského výzkumného projektu.

 

Instalace, která vznikla ve spolupráci s Kateřinou Šedou, navazuje na Pražský mezinárodní workshop Jak fyzicky ztvárnit umělecké dílo a umělecký prostor a jak tato zkušenost může změnit naše vnímání? s podtitulem Jak být spolu, když nemůžeme být spolu?. Pro přetrvávající rizika spojená s pandemií koronaviru se workshopu loni v červnu nemohli osobně účastnit všichni mezinárodní umělci a partneři projektu. Bylo nutné najít nové, dosud nevyzkoušené cesty, jak projekt představit. I přes obtížnost situace tým Tance Praha ve spolupráci s Terezou Ondrovou, Ninou Jacques, Dominikem Žižkou a partnery z GHMP úspěšně vytvořil intenzivní šestidenní workshop, který prostřednictvím on-line i off-line aktivit propojil pracovní týmy z celé Evropy. V rámci programu proběhl workshop Kateřiny Šedé Tourists, Welcome Home!, který zaktivoval účastníky v jejich vlastních domovech a vyzval je k prozkoumání známého prostoru novým způsobem. Účastníci se proměnili v průvodce po svém vlastním bytě/domě/pokoji.

 

Instalace Kateřiny Šedé připomíná dobu tohoto virtuálního workshopu a dává prostor k fyzickému setkání Dancing Museums s veřejností.

 

„Poslední rok změnil řadě lidí pohled na ‚normální život‘. Pobyt doma a radikální omezení pohybu se stalo pro velkou část populace novým fenoménem života. Omezení cestování a proměna turismu zásadně proměnila náš veřejný prostor. Vylidnily se vyhledávané destinace. Zastavení na místě tak přispělo k novému seznamovaní v nejbližším okolí domova i k radikálnímu rozvoji nové formy cestování, a to jsou jednoznačně ‚mosty na dálku‘. Nejen v podobě online spojení, ale i vzájemné pomoci a solidarity,“ říká Kateřina Šedá.