Chris Dennis Rosenberg Kimbugwe – Homosajja
16. 3. 2022 - 6. 4. 2022
Výstavy
zdarma
Galerie Rampa představuje fotografickou výstavu ugandského umělce Chrise Denise Rosenbergra Kimbugwe s názvem Homosajja. Jedná se o první výstavu v cyklu, jehož hlavním tématem je předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie v roce 2022. V tomto cyklu uvede Galerie Rampa tři výstavy, které reagují na prostředí Evropské unie a vyzdvihují témata svobody, jednoty a vzájemné výpomoci. Ve výstavě Chrise Dennise Rosenbergera Kimbugwe je akcentovaná svoboda projevu, která se nám Evropanům může zdát jako samozřejmá, ale v celosvětovém měřítku je jedná o velmi unikátní hodnotu.
Název výstavy Homosajja se složením dvou slov, které celou výstavu charakterizují. Jedná se o slovo homosexuál a slovo Omusajja, které v rodném jazyce autora Luganda, znamená slovo muž. Chris Dennis Rosenberg Kimbugwe vyrostl v Ugandě, kde byly mezi určitými domorodými kmeny běžné mužské homosexuální vztahy, například v předkoloniálních společnostech Baganda a Langi. To vše se však změnilo s příchodem britských kolonialistů a společenský souhlas s homosexualitou byl systematicky vymazán, když se Uganda stala britským protektorátem. Od té doby bylo učiněno několik pokusů zavést zákony zakazující homosexuální vztahy, což znesnadnilo LGBTQI+ lidem žít svůj život tak, jak se rozhodnou. Vzhledem k tomu, že se sám autor identifikuje jako queer osoba, svou orientaci se po většinu života zdráhá veřejně přijmout.
Výstava Homosajja je autorovým deníkovým záznamem, ve kterém se zaměřuje na téma sebepoznání a akceptování toho, kdo a jaký je nebo jaký by mohl být. Již od mladého věku byl autor postaven před jistou a nepřekonatelnou věc – musíš být heterosexuálním mužem. V průběhu dospívání ale začal zjišťovat, že mu tato poloha není příjemná a že tím potlačuje své osobní touhy a přání. Zápasil s dilematem, zda si vybrat přirozenost a nebezpečí pro sebe i své okolí, nebo potlačit své pudy a být tolerován. Nakonec se rozhodl vydat se na cestu nejistoty, která ho zavedla do Jižní Afriky, kde začal veřejně přijímat kým je, a v tomto duchu se snaží pokračovat i v České republice. Zde doufá, že najde totéž, či možná přidá k této nově nalezené svobodě ještě něco nového. Českou republiku a Evropskou unii tedy autor vnímá ze zcela jiného hlediska než většina Evropanů – jako zemi svobody, kde může člověk být sám sebou beze strachu.
V Ugandě, rodné zemi Chrise Denisse Rosenbergra Kimbugwe, roku 2014 přijali antihomosexuální zákon, který klasifikuje homosexualitu jako zločin proti přírodě. Homosexuální styk je zde ilegální a je trestán doživotním vězením (v původním návrhu zákona se dokonce pracovalo s trestem smrti). Trestné je i nenahlášení homosexuálů příslušným úřadům či šíření homosexuality prostřednictvím idejí a tiskovin.
Chris Dennis Rosenberg Kimbugwe (*1997) je fotograf původem v Ugandy, který v současné chvíli studuje na Fakultě umění a designu UJEP v ateliéru Fine Art pod vedením prof. Zdeny Kolečkové. Jakožto queer osoba pocházející ze země, kde je nepřijatelné být jiné sexuální orientace než té heterosexuální, se celý život musel vypořádávat s tématem sebepřijetí a sebepoznání. A to i za rizika, že pro něj osobně, ale i pro jeho rodinu, není v rodné zemi vůbec bezpečně. Téma osobní identity, sebepoznání a sebepřijetí se prolíná jeho tvorbou, kterou upozorňuje na lidskoprávní tematiku zemí třetího světa a hledání osobní svobody menšin.