Chci ti něco říct je autorské představení studentů Ateliéru performance (FaVU), které tematizuje panenství jako tělesný a sociální konstrukt – něco, co nevlastníme a i tak ztrácíme. Performance zkoumá různé perspektivy intimity spojené s čistotou těla a mysli. Téma je zpracováno prostřednictvím osobních zkušeností, které živě a nepředstíratelně vypovídají o pocitech zklamání, znechucení, extázi, trapnosti, prozření atp. spojených s naším „poprvé“. Momentem, kdy ztrácíme iluze o světě, životě i o nás samotných. S tím je také spojená jakási poctivost, ve které jsme vychovávání a která v sobě často skrývá heteronormativní chování, sexizmus, sebe-objektifikaci nebo dokonce určitý aspekt kontroly. 

 

Chci ti něco říct je civilní vyprávění o dospívání. O tom, co znamená být neposkvrněný, o nárocích na naší morálku a o zkušenostech, které popírají jakoukoliv etiku. Snaží se odklonit od tradičního divadelního vyprávění a místo toho svůj performativní přístup opírá o možnost „být spolu“. Performeři nám prostě chtějí něco říct. Jako bychom seděli v hospodě a vyprávěli si takové ty historky, při kterých se nemůžeme nečervenat a do kterých je tak lehké vcítit se… Jak můžu ztratit něco, co nevlastním? Můžu to někdy získat zpět? Existuje něco jako temporální tělesný prožitek? Přijdu o „to“ tehdy, kdy se poprvé udělám nebo až když někdo poprvé udělá mě?

 

Performance je autorským dílem tvůrčího týmu ve složení Jan Rajmont, Jana Gazdagová, Viktória Citráková a Anna Tichá. 

 

Jan Rajmont má kořeny u divadla a filmu. Ve své tvorbě se pohybuje v performance, videu a fotografii. V performance prozkoumává své vlastní hranice skrz nahotu a vystavování se intenzivním situacím. 

 

Jana Gazdagová je historička umění a kurátorka. Ve svých uměleckých projektech, které mají často enviromentální přesah, kombinuje text, tanec, textilní instalace a perfomance. Autorsky a režíjně se podílela například na inscenacích Čtyři zdi (KOMA, 2021), Co se vám honí hlavou? (BuranTeatr/Co.Labs, 2020).

 

Viktória Citráková se věnuje poezii a básnickému divadlu. Performovala na řadě domácích i zahraničních festivalů, momentálně pracuje na vydání básnické sbírky Synestetika (FACE). Organizuje workshopy automatického psaní a v roce 2020 iniciovala založení neumělecké platformy Kontrakolektiv. 

 

Anna Tichá je studentka Ateliéru scénografie na JAMU. Ve své praxi se zabývá vědomým přístupem k tělu, ráda využívá obrazy popkultury s důrazem na jejich specifickou materiální reprezentací. Autorsky se podílela na inscenacích Show Must Go Greece (JAMU, 2022), katalyzátor_stability (AVERZE, 2022), Jak z Labyrintu (JAMU, 2022), Rozpadání (JAMU, 2023). 

 

performeři*rky: Jan Rajmont, Jana Gazdagová, Viktória Citráková, Kristína Sedláková, Paulína Pinková, Sabina Navrátilová

termíny: 8. 4. 19:30 & 9. 4. 19:30