Druhou přednášku cyklu Čelem k umění v letním semestru 2020/21 s názvem Cambridge Artalytica: Softwarové umění jako nástroj psychogeografie horizontálních sítí uvede MgA. Andreas Gajdošík ve středu 10. března od 16:30 na YouTube kanálu Čelem k umění.  

 

Když se na jaře roku 2018 dostaly na veřejnost marketingové praktiky společnosti Cambridge Analytica, kdekdo se tvářil překvapeně. Překvapení byli evropští i američtí zákonodárci, lídři, lídryně, celé vlády. Opravdu ale nikdo z nich ani dalších expertů netušil o existenci Facebook API, nikdy jej nepoužil, či si alespoň nepřečetl jeho dokumentaci a nemohl tedy vědět, že tento únik, či spíš jen použití dat, bylo něčím naprosto normálním? Kdo něco takového věděl, byly softwarové umělkyně… 

 

V přednášce se zaměříme na softwarové umění na Internetu před kauzou CA a po ní. Mohl nám software art dávat znamení, které jsme neslyšeli? A jaké jsou pro software art i sociologický výzkum důsledky data-lockdownu zavedeném v reakci na kauzu CA? Jsou možnosti, jak pokračovat? A proč vůbec? K čemu nám je software art v síti, která je horizontální a demokratická, nebo by snad bylo lepší říct: která je městem, jenž nám nepatří, ale v němž musíme žít? 

 

Andreas Gajdošík (*1992) je absolventem Ateliéru intermédií na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Je známý především svými aktivistickými projekty ve virtuálním prostoru. Srze performance, programování nebo zvukové akce vytváří ironické a satirické komentáře usilující o změnu statu quo. 

 

Čelem k umění je přednáškovým cyklem Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně konajícím se každou středu od 16:30. Přednášky jsou streamovány prostřednictvím YouTube kanálu Čelem k umění.

 

Kurátor přednáškového cyklu je prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.

Autorkou grafického zpracování a ilustrací je MgA. Adéla Bierbaumer.