Pro z velké většiny chátrající a památkově chráněný objekt Káznice vypracovalo město ambiciózní plán Kreativního centra. V prosinci roku 2010 zde probíhala konference na jeho podporu. Od roku 2012 začal spolek Tripitaka organizovat pouliční festival Ghettofest v blízkosti Káznice, která se pak stávala jednorázovým zázemím pro některé festivalové eventy. Zažehnutý zájem o tento objekt ze strany zástupců spolku, z nichž část navíc bydlela v lokalitě tzv. brněnského Bronxu, pak vedl ke snaze vytvořit v Káznici trvalé zázemí pro umělecké i komunitní aktivity. To se začalo dařit v roce 2018, kdy Tripitaka zahájila projekt Barvy brněnského bronxu, pro který vybudovala v Káznici zázemí. Zásadním momentem pro rozvoj kulturního života v Káznici bylo také zahájení zdařilé spolupráce s TIC Brno, které má ve správě historickou část Káznice, kde pořádá mj. komentované prohlídky.  

 

Spolupráce s dalšími institucemi, umělci, zájemci i spolky vedla k postupnému rozvíjení programu zacíleného do prostor Káznice. Od roku 2018 spolek Odjinud realizoval několik ročníků festivalu Básníci v Káznici a eventu Káznice zní!, které přinášely koncepční a často site-specific umělecké produkce využívající genia loci místa. V roce 2019 proběhl první ročník festivalu Faktor K, který prezentuje prostřednictvím různých uměleckých forem, diskuzí, přednášek i komunitních setkání potenciál Káznice.

 

Od roku 2020 další prostory Káznice slouží jako ateliéry pro výtvarné umělce a byt pro umělecké rezidence. Tripitaka nadále zajišťuje provoz zahrnující sociální práci, pravidelné kulturní festivaly a divadelní představení. Díky těmto aktivitám a mezinárodnímu rezidenčnímu a výstavnímu programu spolku Káznice Studios se Káznice dostala do povědomí přesahující hranice města i republiky.