Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu
Výstava na souboru vybraných exponátů různých uměleckých médií představí způsoby, jakými se Československo v letech 1918-1939 a 1945-1992 reprezentovalo jako státní celek a jak se na státní reprezentaci podílelo vizuální umění a jeho instituce. Rejstřík představených uměleckých médií je nezvykle široký a sahá od olejomaleb a bronzových soch malého i velkého měřítka přes grafiky, fotografie, prostorové instalace, modely a plány architektonických realizací i filmy až po průmyslový design, výstavnictví či oděvní produkci ÚLUV. Namísto obvyklého uměleckohistorického kánonu se zde představí průřez skutečnou podobou dobové vizuální kultury.
K výstavě vychází objemný katalog s bohatou obrazovou dokumentací a zajímavými eseji. Doprovodné programy se zaměří nejen na děti a mládež, ale rovněž na starší generace – pamětníky Československa.
Pořádá Národní galerie v Praze a UMPRUM jako výstup výzkumného projektu podpořeného MK ČR (NAKI).
Autoři koncepce: Milena Bartlová, Karel Císař, Anna Hejmová, Lada Hubatová-Vacková, Kaliopi Chamonikola, Johana Lomová, Martina Pachmanová, Veronika Rollová, Cyril Říha, Jindřich Vybíral, Jan Wollner
Spolupráce: Katarína Bajcurová
Kurátorka výstavy: Milena Bartlová
Výstavní design: Tomáš Svoboda
Grafický design: Jan Čumlivski
Autorské fotografie: Ondřej Přibyl (ČR), Olja Triaška Stefanovič (SR)
Časová osa: návrh Karel Šima a Milena Bartlová, realizace Tomáš Svoboda
Výstava je připravena ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze, Národním filmovým archivem a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.