Bienále Ve věci umění Matter of Art 2024 (c) The Rodina

Třetí ročník pražského bienále současného umění se uskuteční ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, v Lidické galerii a na dalších místech. Přímo pro bienále vznikají nová původní díla, která připravují malířka Kateryna Lysovenko, interdisciplinární umělkyně Alicja Rogalska, umělec Nikita Kadan, filmařka Marta Popivoda, uměleckovýzkumná skupina DAVRA (Madina Joldybek, Zumrad Mirzalieva, Saodat Ismailova), umělec, kurátor a architekt Zbyněk Baladrán, výzkumník a umělec Tomáš Uhnák a kolektiv björnsonova.

 

Bienále Ve věci umění vzniklo v roce 2020 jako projekt iniciativy pro současné umění tranzit.cz. Smyslem projektu je přinášet nové politické a umělecké impulzy skrze mezinárodní výstavu většího formátu. První dva ročníky bienále se konaly v Praze v letech 2020 a 2022. Bienále se etablovalo jako prostor pro hlasy a perspektivy naděje a vzdoru, které jsou v hlavním proudu veřejného diskurzu často opomíjené. V této linii pokračuje i v letošním ročníku.

 

Venkov jako prostor společenské změny či historie a budoucnost dělnických hnutí, jsou dva tematické okruhy letošního pražského bienále, které kurátoruje dvojice Katalin Erdődi a Aleksei Borisionok. Obrazně pracují s metodou roubování převzatou ze zemědělství a medicíny, kdy se k sobě připoutají dvě odlišné rostliny či tkáně, aby se vzájemně posílily. Tak označují kurátoři svou spolupráci i vztah jednotlivých děl na výstavě. Chtějí tak poukázat na vzájemné, proměnlivé vztahy mezi venkovem a městem a s tím související význam a smysl lidské práce. Umělci a umělkyně tu pracují s příběhy společenských nepokojů a sociálních a politických změn, které ovlivňují životy lidí ve střední a východní Evropě. Bienále Ve věci umění 2024 je první profesní spoluprací Erdődi a Borisionoka, kteří oba žijí a pracují ve Vídni.

 

vystavující: Kateryna Aliinyk, Zbyněk Baladrán, björnsonova, kulturní družstvo cosa.cz (Markéta Mráčková, Barbora Šimonová) s Viktorem Vejvodou, výzkumná skupina DAVRA (Madina Joldybek, Zumrad Mirzalieva, Saodat Ismailova), Martina Drozd Smutná, Giorgi Gago Gagoshidze, Asunción Molinos Gordo, Uladzimir Hramovich, Adelita Husni-Bey, Nikita Kadan, Kateřina Konvalinová & Judita Levitnerová, Kateryna Lysovenko, Pınar Öğrenci, Natalie Perkof, Marta Popivoda, Randomroutines (Tamás Kaszás & Krisztián Kristóf), Alicja Rogalska, Elske Rosenfeld, Zorka Ságlová, Antje Schiffers, Olia Sosnovskaya, Petr Štembera, Dominika Trapp, Tomáš Uhnák s Asiou Dér / Tamásem Kaszásem / Asunción Molinos Gordo

 

vystavující v rámci kurátorské intervence Nikity Kadana v Lidické sbírce umění: Jevgenija Belorusets, Jean Effel, Guido Di Fidio, Jaroslav Futymskij, Hans Grundig, Renato Guttuso, Tatiana Yablonskaya, Dana Kavelina s Olhou Marusyn, Anna Kindynnis, George Kotsonis, Hildo Krop, Yuri Leiderman, Axl Leskoschek, Kateryna Lysovenko, Mirano Marizza, Margaryta Polovynko, Anton Saienko, Ilya Todurkin
 

pořadatel: tranzit.cz ve spolupráci s Národní galerií Praha

architektura výstavy: Dominik Lang, Adéla Vavříková

vizuální identita: The Rodina

ředitelka: Tereza Stejskalová

manažerka publikací: Karin Akai

PR a komunikace: Nela Pietrová, Max Dvořák

finanční manažerka: Helena Mustakallio

vedoucí produkce: František Fekete

 

Hlavním partnerem tranzit.cz je Nadace ERSTE. Bienále je součástí projektu Art Space Unlimited spolufinancovaného Evropskou unií. Umělecké a kurátorské rezidence a živý program bienále jsou financovány Evropskou unií – NextGenerationEU.