Biafra ducha. Studenti z třetího světa v Československu
18. 10. 2017 - 6. 1. 2018
Výstavy
Výstava se zabývá opominutými souvislostmi mezi kulturní a politickou renesancí, jež probíhala v šedesátých letech v Československu, a projektem dekolonizace. Dočasná přítomnost studentů z takzvaného Třetího světa tu slouží jako rámec k přehodnocení událostí, jež jsou klíčové pro naši kulturní identitu.
Výstava představuje filmy, plakáty a fotografie Afričanů a Asiatů, kteří v studovali v Československu 60. a 70. let, jako doklady internacionalismu a kulturní výměny. Ukazuje vliv těchto studentů na československé umění, zejména Československou novou vlnu, a to, jak československá kulturní avantgarda předurčila přístup studentů z Třetího světa k umění a kultuře, a sehrála tak důležitou roli v kulturní emancipaci zemí s koloniální minulostí. Československá nová vlna se tu poprvé objevuje v kontextu děl významných afrických a asijských filmařů, jako Nabil Maleh ze Sýrie, Mohammed Lakhdar-Hamina z Alžíru nebo Nosratollah Karimi z Iránu, stejně jako těch, o jejichž dalších osudech není nic známo.
U příležitosti výstavy bude inciativou tranzit vydána publikace tematických esejů nazvaná Filmaři, všech zemí spojte se!.
Kurátor: Tereza Stejskalová ve spolupráci se Zbyňkem Baladránem