Vernisáž výstavy za účasti performerů New Aliens Agency v úterý 12. 11. 2019 v Galerii 207, Ateliér Intermediální konfrontace č. 207, UMPRUM, od 17:30-20:30.

Prezentace autora, komentovaná prohlídka a ukončení výstavy v úterý 19. 11. 2019 v učebně č. 413, UMPRUM, od 16:10.

Trvání výstavy od 13. do 19. 11. 2019.

 

Na třetí výstavě Galerie 207 v zimním semestru akademického roku 2019/2020, Jakub Ra spolu s perfomery z New Aliens Agency představí happening, který manifestuje radikálnější queer aktivismus ve veřejném prostoru. Využitím nových médií Jakub Ra prezentuje a posílá audivoziuální obrazy, plakáty a statementy přímo návštěvníkům výstavy do jejich mobilních telefonů. Ti mají následně možnost je finálně umístit v jakékoliv podobě ve veřejném prostoru nebo na sociálních sítích.

  

Termín Radical Queer se v českém kontextu neobjevuje zas tak často. Místní komunita, není natolik velká, není natolik aktivistická, natož radikální a není nějak extra utlačována (jako například v zemích jako je Čína, Rusko nebo Africké státy). Ikdyž česká legislativa často znevýhodňuje LGBTQIA+ lidi co se týče manželství nebo adopce dětí. Na ulicích po českých městech ale stále můžeme narazit na povýšené individuality, které mají pocit, že slovně nebo fyzicky napadat různé menšiny je v pořádku. Nedávný případ mého kamaráda, kterého zaměstnanci Pražského dopravního podniku slovně napadali homofobními urážkami a vyhrožovali mu, mě přinutil využívat radikalitu o něco víc a zkusit akcelerovat tuto energii. Avšak bez agresivity.

  

Strategie infiltrování se do různých systémů. Jedním z nich i ta, jak se dostat k obyčejným lidem na ulici a zasadit jim myšlenku na konkrétní věc. Jednou v metru mi přišla žádost od cizího člověka na AirDrop a v tu chvíli jsem si uvědomil tuto skvělou a jednoduchou cestu, jak lidem něco předat a ještě k tomu přímo do mobilu, místo, které je řekl bych skoro 24/7 spojené s našim mozkem, kdykoliv a kdekoliv.

  

Proto v Galerii 207 pořádáme tento happening s performery New Aliens, kteří reprezentují Queer jedince české společnosti. Společně využíváme médium AirDropu k šířením audiovizuálních děl s tématem radikálního aktivismu v oblastni lidských práv zaměřený na LGBTQIA+ lidi. Zároveň AirDrop je určený pouze uživatelům iPhonů, což ale vnáší právě zajímavou otázku segregace ve společnosti pomocí technologie. Cílem je, aby si divák odnesl výstupy s sebou (audiovizuální materiál ve svém vlastním telefonu) a mohl se tak k nim kdykoliv vracet, mít je uchované v telefonu a kdykoliv poslat přes AirDrop někomu dalšímu ve veřejném prostoru.