Film Aether se odehrává v Hasankeyfu – oblasti ležící v kurdské části Turecka u břehu řeky Tigris. Je místem úchvatné přírody, forem a krajiny. Stejnojmenné jeskynní město starověké Mezopotámie je významné nejméně po 12 000 let z hlediska historického, kulturního a ekologického. Hasankeyf a údolí Tigris splňují devět výběrových kritérií UNESCO používaných k výběru lokalit zapsaných na Seznam světového dědictví, turecká vláda však odmítla požádat o jeho uznání. Destrukce tohoto místa, důležitého nejen pro historii a kulturu tureckého Kurdistánu, ale také pro světové dědictví, bohužel již započala i přes protesty místních obyvatel a jejich snahu o zapsání oblasti na seznam světového dědictví UNESCO.

 

V roce 2019 byl plán zatopení oblasti realizován otevřením vodní elektrárny Ilisu. Jde o kontroverzní projekt, který poskytne regionu elektřinu na pouhých 50 let, ale posílí politickou moc Turecka na Středním východě. Hasankeyf a údolí Tigris bylo zařazeno v roce 2016 organizací Europa Nostra (ochrana kulturního dědictví) mezi „Sedm nejohroženějších“ míst na světě.

 

Režisérka vytvořila 21-denní poctu zemi svých předků, aby tak před jejím úplným zničením zachytila její éterickou podstatu (éter: pátý prvek). Poháněna emocemi, instinktem a pozorováním, prochází zemí bez plánu a cíle a všímá si zejména čtyř klasických prvků (vody, ohně, vzduchu a země). Cestou zachycuje okamžiky tak, jak se objevují, bez zásahů či interpretace.

 

Úvodní slovo bude mít historik umění Dr. Tamás Sajó. Po projekci proběhne Q&A s režisérkou filmu Rûken Tekes přes Skype.

 

//

Připravila Nadace Agosto Foundation v rámci filmových projekcí a diskuzí na téma budoucnosti, přírody, krajiny, společnosti, umění, ekologie a entropie.

Pro více informací navštivte https://agosto-foundation.org/cs/aether-ruken-tekes 

 

Ve filmu není dialog.