Kurátor: Petr Hošek

Akulturace popisuje proces, během kterého jedinec adoptuje zvyky, které se liší od jeho vlastních. Typicky z důvodu přizpůsobení se standardům dominantnější kultury.
Výstava s názvem ACCULTURATED se zaměřuje na různé typy akulturace v prostředí New Yorku, Ruska, Prahy a Mexika. Hlavní důraz leží na fenoménu, který vychází z heterogenní americké společnosti, pro jejíž vývoj je zásadní právě velká různorodost společenství. Pro výstavu není podstatné zachytit globalizaci, jejíž existence je obecně přijímána, ale spíše její předstupeň – akulturaci – rostoucí fenomén, kdy lidé s různou kulturou žijí na stejném území a nejsou asimilováni v jeden kulturní celek.
Výstava prezentuje generaci umělců narozených na konci 80. a začátku 90. let 20. století, jejichž životy byly z různých úhlů pohledu kulturně přetvořeny. Téma nerezonuje jen v prostředí New Yorku, ale silně v posledních dvou dekádách ovlivnilo i místo konání výstavy, střední Evropu.

Umělci:
Luis Artemio De Los Santos Garza (1990, US/CZ) je fotograf a filmař pracující s analogovým médiem (35 mm film), digitální zrcadlovkou a fotoaparáty „point and shoot“. Poté, co se ve čtrnácti letech odstěhoval do USA, byl silně ovlivněn masovou reklamou, východoevropskými subkulturami a životním stylem a v neposlední řadě středoevropskou porno produkcí. Nesleduje různé druhy fetišů skrz touhu, ale skrz jejich krásu a estetiku. Na výstavě je zastoupen jeho film Silverchain, který je dobrým příkladem toho, jak fetišismus potkává sociokulturní podtext v jeho díle. Film byl pojmenován podle amerického módního trendu z 90. let minulého století (stříbrný řetízek), který je pořád velmi oblíben mezi mladými lidmi ve střední a východní Evropě. V reprezentativním výběru z jeho fotografické tvorby je patrný cit pro estetické detaily, které zahrnují vzpomínky z dětství (staré vzory povlečení, tapety, domácí dekory a obkladačky koupelen). „Nikdy jsem se plně neidentifikoval jako Američan,“ odpovídá, když jsem se ho zeptal, proč se tolik zajímá o akulturaci. Přímo pro výstavu Acculturated připravil monumentální videoinstalaci pro centrální část galerie (www.ilavyou.ru).

Gosha Rubchinskiy (1988, RU) je fotograf, módní návrhář a filmař. Svůj život věnuje reflexi skateboardingu, zejména v Moskvě a v dalších částech Ruska. Z tohoto prostředí také vychází veškerá jeho tvorba. Na výstavě jsou zastoupena dvě jeho videa o životě skateboardové komunity (http://gosharubchinskiy.com/).

Fakehead (US) je všestranná umělecká skupina, působící na východním i západním pobřeží USA. Věnuje se fotografii, tvorbě filmů, divadelních představení a vydávání umělecko-filozofického magazínu. Prezentují svůj ctižádostivý hudební film My Date with Mandala, ve kterém je rande mezi režisérem a „praktikující jogínkou a duchovní umělkyní“ narušeno ve chvíli, kdy dlouholetá známá Mandaly začne odhalovat jejich společná traumata z minulosti (http://www.fakehead.com/).

Isabel Castro (1989, US) je mladá dokumentaristka a fotografka. Na výstavě Acculturated je prezentován její projekt „Crossing Over, ve kterém vypráví příběh tří transsexuálních imigrantů z Mexika, kteří hledají politický azyl v USA kvůli emocionálnímu, fyzickému a sexuálnímu zneužívání v jejich původní vlasti. Stigmatizace jejich osob jim znemožňuje najít si práci či být vůbec součástí silně nábožensky založené mexické společnosti (http://crossingoverdocumentary.tumblr.com/).

Hektor Oknoltus (1990, MD) prezentuje na výstavě cyberart videoinstalaci, ve kterém se vžijeme do lidského jedince, který vidí sám sebe mimo koncept sociálního útlaku společností (náboženstvím, penězi a rodinou).