NEVŠECHNO / Výstava pro Desfourský palác
4. 10. 2019 - 13. 10. 2019
Výstavy
vstup 50 Kč / komentovaná prohlídka 50 Kč (omezená kapacita) / vstup na vernisáž 4. 10. zdarma
Každoročně je součástí festivalu 4+4 dny v pohybu prezentace vizuálního umění. Také letos zaplní labyrint místností v neorenesančním Desfourském paláci na Florenci obrazy, sochy, instalace, fotografie a videa od více než padesáti současných umělkyň a umělců z tuzemska i zahraničí. Název výstavy Nevšechno je reakcí na mnohoznačný slogan provázející letošní ročník festivalu – „Nikdo nemá nic“. Jak titul výstavy napovídá, expozice nemá jednotící téma, ale je kaleidoskopickým obrazem, v jehož fragmentech se odrážejí nejrůznější problémy a protiklady současného světa „na rozcestí“ s tušenou nemožností pojmout jej v jeho komplexitě.
Klíčem k výběru umělců pro letošní ročník byla snaha o vytvoření platformy pro setkání autorů různých generací, různých „scén“, zemí, osudů. Umění je zde vnímáno jako prostor plurality, respektu, vzájemnosti a spolupráce. Akcentována je tvorba uměleckých skupin nebo dvojic, představí se mimo jiné intermediální kolektivy Black Hole Generation, Duna či dvojice Mitríková-Demjanovič nebo Altman-Krykun. Účastní se však také několik výrazných uměleckých solitérů, například „akademický model“ Luboš Plný.
Jiným druhem solitérů jsou umělci a umělkyně pocházející ze vzdálených zemí, kteří se rozhodli pracovat a žít v Praze – například mexická sochařka Jimena Mendoza či všestranný nizozemský malíř Roel van der Linden, jenž se tentokrát prezentuje výjimečně jako sochař. Letošním specifikem je také významný podíl slovenských účastníků, namátkou loňská vítězka Ceny Oskára Čepana, angažovaná romská umělkyně Emília Rigová, Aneta Mona Chisa, Marek Kvetán, Radovan Čerevka nebo Martin Kochan. Mezi zahraničními hosty je třeba zmínit norsko-německého autora Bjørna Melhuse, který režíruje a produkuje hrané filmy, v nichž zpravidla ztvárňuje všechny role sám, ve Švédsku naturalizovanou thajskou umělkyni Nongkran Panmongkol či budapešťské duo Lörinc–Borsos.
Řada instalací vznikla jako reakce na specifický výstavní prostor historicky hodnotného, ale zchátralého činžovního domu, v němž se téměř organicky prolínají jednotlivé vrstvy architektonických úprav a designu z dob minulých. Podobným způsobem se v rámci výstavy chaoticky překrývají a do vzájemného kontrastu vstupují odlišné umělecké postoje a strategie. Spíše než odpovědi se vrství otázky – vedle estetických a formálních také politické a sociálněkritické, ekologické, duchovní, či filozofické.
Bjørn Melhus, Lőrinc Borsos (Lilla Lőrinc + János Borsos), David Možný, Emília Rigová, Kateřina Štenclová, Darina Alster, Markéta Vychodilová + Ondřej Bezucha + Mia Milgrom + Dorota Vašíčková, Juraj Dudáš, Tomáš Kurečka, Lexa Peroutka + Nongkran Panmongkol, Michal Machciník, Adrian Altman + Olga Krykun, Klára Čermáková, Black Hole Generation (David Krňanský + Julius Reichel + Štěpán Marko + Roman Výborný), Radovan Čerevka, Martin Lacko, Anetta Mona Chisa + Martin Piaček, Jarmila Mitríková + Dávid Demjanovič, Roel van der Linden, Martin Kochan, Filip Kolychev, Vilém Kabzan, Jan Hladík, Šárka Koudelová, Jaroslav Kyša, Martin Kolarov, Jimena Mendosa, Ondřej Kopal, Marek Kvetán, Luboš Plný, Duna (Lenka Balounová + Ladislav Kyllar + František Svatoš), Boris Ondreička, Jana Doležalová, Matúš Lányi, Lea Petříková, Jozef Mrva, András Cséfalvay, Eva Škrovinová, Alžběta Říhová, Mark Divo, Martina Nosková, Christian Delécluse, Felipe Castelblanco, Pavla Melková a Michal Škoda, LSJ, Zweintopf a další…
Kurátor: Milan Mikuláštík
5. 10. 17:00 + 12. 10. od 15:00
KURÁTORSKÁ PROCHÁZKA DESFOURSKÝM PALÁCEM S MILANEM MIKULÁŠTÍKEM