Svatopluk Klimeš / Propalované kresby, akce, instalace
Svatopluk Klimeš (1944) je průkopníkem používání alternativních výrazových prostředků v malbách, kresbách i fotografiích, a to především ohňových stop, zachycených různým typem propalování.
Oheň je nejoblíbenějším uměleckým médiem Svatopluka Klimeše. Oheň, chápaný většinou jako živel nekontrolovatelný a ničící, využívá jako živel tvůrčí. Zájem o oheň, který často používá ve svých kresbách, instalacích, fotografiích i malbách, není náhodný, nýbrž vychází z kontextu evropského filozofického myšlení a také postmoderního umění. V ohni autor spatřuje, podobně jako filozof Hérakleitos z Efesu, prvek, který je aktivní a věčný a není pouze symbolem zániku, ale také vzniku. Oheň je pro Klimeše magickým nástrojem, jehož činnost lze však ovlivnit jen do určité míry.
Svatopluk Klimeš ve svých dílech používá rovněž symbol země, která je jakýmsi protipólem k živlu ohně, ale zároveň také prvkem, ze kterého oheň často vyvstává. Oheň je také často chápan jako symbol mužské síly, země naopak představuje ženský princip. Kromě živlu ohně a symbolu země, které jsou pro autora nezbytným prvkem utvářejícím neustálou dynamiku a nekonečný svár, nechybí v jeho díle práce s dalšími dvěma živly – vzduchem a vodou. Vzduch je nezbytnou substancí pro hoření ohně, je jeho potravou. Naopak voda je látkou, kterou lze oheň ovládnout či jej nasměrovat tam, kam umělec potřebuje.
Výtvarný přístup Svatopluka Klimeše často naznačuje jeho ideové zakotvení, které se pohybuje v mantinelech evropského kulturního myšlení, jehož základem je starověké Řecko a křesťanská Evropa. V některých pracích se přímo obrací k řeckému filozofovi Hérakleitovi, v jiných pracích využívá symboliku židovskou či křesťanskou. Využívání ohně jako výtvarného média se projevuje v široké škále výtvarných technik, přičemž používá řadu vlastních technologických postupů a přistupuje k práci s ohněm velmi cíleně a koncepčně. V tomto ohledu je Klimešova práce s ohněm v kontextu českého výtvarného umění jedinečná. Jeho výtvarné práce náležejí spíše do oblasti konceptuálního umění, nicméně výsledné kresby, malby, objekty, či instalace charakterizuje zároveň i estetická kvalita a vizuální působivost.
Dne 10. května se v Letohrádku Ostrov uskuteční Zahradní slavnost – Den otevřených dveří jakožto součást Ostrovských slavností, který bude inspirovaný výstavou Svatopluka Klimeše a ponese se v duchu témat Oheň – světlo – alchymie. V rámci programu proběhne v odpoledních hodinách rovněž workshop s autorem. Dne 8. června se pak uskuteční výtvarná dílna Zdeňky Bílkové s názvem Malba ohněm do dřeva, která bude také inspirovaná výstavou Svatopluka Klimeše.