Velká galerie zámku v Hradci nad Moravicí, Galerie Cella a Hovorny v Opavě.

 

Vernisáž – 9. 9. 2014 v 17 hodin, Velká galerie zámku v Hradci nad Moravicí

Úvodní slovo – Martin Klimeš 

Na vernisáži vystoupí s programem fyzického básnictví Petr Váša

Výstava se koná ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Správou zámku v Hradci nad Moravicí a je součástí 57. ročníku festivalu Bezručova Opava "Návraty ke kořenům". Bludný kámen děkuje za zapůjčení některých exponátů Národní galerii v Praze, Muzeu umění Olomouc a soukromým sběratelům a za finanční podporu Ministerstvu kultury ČR, Státnímu fondu ČR a Statutárnímu městu Opava.

Pořadatel: Bludný kámen, z.s.,  www.bludnykamen.cz
K výstavě je připravena řada doprovodných pořadů www.bludnykamen.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=270&Itemid=72

Výstava je otevřena:

10.–30. 9.  Út–Ne 9–17 hod
1.10. –31.10  So, Ne, svátek 10–16 hod

Kontakt: Martin Klimeš, klimes@bludnykamen.cz, tel.: 604813303 

 

Výstava s výmluvným názvem Vy troubo! připomíná letošní nedožité sté narozeniny významného básníka a vizuálního tvůrce Jiřího Koláře (1914 – 2002). Oslovením „vy troubo!“ společně s výstražně napřímeným ukazováčkem pan Básník dával charakteristicky najevo svůj nesouhlas s konáním nebo názorem před ním projeveným, pokud se mu nezamlouval a měl za to, že – slušně řečeno – za moc nestojí. Organizátoři výstavy si uvedené oslovení vztahují taky na sebe při představě, jak by se Jiří Kolář na jejich počínání tvářil, kdyby mu byl přítomen…

Jiří Kolář, umělec  s mezinárodním renomé není  výstavou akcentován  jen jako osobnost patřící do čítanek a dějepisu moderního umění minulého století, ale především jako tvůrce, který svým příkladem hledání nových přístupů, experimentování s technikou a výrazem, důrazu na nacházení osobních tvůrčích cest a postojů nezávislých na akademickém vzdělání či schopnosti řemeslné dokonalosti  může inspirovat  i v současné době. To je také to, co organizátor výstavy pokládá  v tvorbě Jiřího. Koláře za životné a stále aktuální. Výstava senesnaží  mapovat jakési pokračovatele Kolářovské estetiky, ale reprezentuje tvorbu několika desítek českých a slovenských autorů napříč generacemi i tvůrčími názory. Jedno ale musí mít vystavující autoři společné – zájem o experiment a umělecký pohyb ryze vlastní cestou, byť za cenu rizika jejího nenaplnění. Kromě Kolářových souputníků, hledačů dobrodružství v experimentování s básnickou formou výstava představí významné a mezinárodně  akceptované tvůrce vizuální poezie, kteří jsou o jednu či dvě generace mladší, ale také vizuální básníky méně známé a zcela neznámé a dlouhou řadu tvůrců, jejichž dílo je obtížně zařaditelné do teoretických přihrádek a kterým je vlastní především osobitá umělecká cesta. Pět desítek českých a slovenských autorů – vizuálních a fónických básníků, nekonvenčních fotografů, akčních umělců, experimentálních tvůrců na hranici médií, hledačů a objevitelů nových možností a adekvátních způsobů jak vyjádřit současnost v její rozporuplnosti, otevřenosti a neuchopitelnosti -se představují na výstavě věnované Jiřímu Koláři, velkému básníkovi beze slov.                                         

Více než na prezentaci jednotlivých umělců, záleží organizátorovi výstavy na představení světa, který nezná umělé hranice, v němž bez rozlišení hudba, poezie a výtvarné umění , pohyb, zvuk i prostor vytváří  rezonanční  a živnou  půdu našim myšlenkám, pocitům a představám Tento svět  má mnoho podob a vrstev  a jeho obraz může vypadat pokaždé jinak. Snahou organizátora výstavy  je alespoň jeden  takový věrohodný obraz návštěvníkovi předvést.

Martin Klimeš