ZA HRANICE JSOUCNA – pojem reality v uměleckém díle
7. 2. 2017
Přednášky a diskuze
Audiovizuální prezentace umělců zastoupených na výstavě Trikadelia aneb tři strany jedné mince.
Autoři představí svou tvorbu v kontextu zdánlivě jednoduchého tématu jakým je jsoucno či realita.
Jakub Geltner pro výstavu připravil sérii grafik, které rozvíjejí původní instalaci The Grand Plan, která se vrací k technickému schématu skládání papíru podle technických norem (ISO 216 a ČSN). Autor posouvá samotný proces dále a jeho výsledky vnímá jako odkazy na architekturu. Z původních papírových plastik, které nyní získávají konkrétní podobu, tak díky počítačové vizualizaci vznikají architektonické návrhy futuristických staveb.
Jan Gemrot v cyklu Metamorphism rozvíjí a vyrovnává se s tématy krajiny a figury, zároveň hledá prolnutí člověka s přírodou. Krajina je zde metaforou duševních pochodů, myšlenek a skutků. Nakolik toto téma prostupuje jeho tvorbou? Autorova snaha nejen ukázat, ale skrze co nejdetailnější malířské zpodobnění a zachycení skutečnosti, se s realitou vyrovnat, spěje k touze překročit možné hranice vnímaného světa do nad-reality.
Jaroslava Kadlecová nám přiblíží koncept trojice obrazů Dodecahedron / Tetrahedron / Octahedron (epoxidová pryskyřice, plátkové zlato, stříbro, 2016) směřovaný na prostorovou geometrii, která se váže na Platónská tělesa. Ty jsou už samy od sebe geometrickými a částečně i architektonickými díly (objekty). Propojení vizuální stránky obrazů (reliéfů) a známého tělesa, působí na člověka prirozeně a velmi klidně. Obrazy jsou záměrně na první pohled tajemné, vybízí diváka, aby se jich dotkl a ztotožnil se s nimi.
David Možný představí multi-channel video Sleepless (2015, zastoupené ve výstavě), a to v kontextu předchozího velmi úspěšného video projektu Rahova (2014). Dozvíme se, jak jednotlivé projekty manipulují všední realitu a vybízejí nás ke změně úhlu pohledu při vnímání prostředí. Rahova cílí na exteriéry, Sleepless se odehrává v interiérech. Zaloopujte od velkého měřítka k detailu.
Autorská dvojice Jan Šrámek a Veronika Vlková připravili pro Galerii NoD komorní verzi projektu Ztrácení. Tříkanálovou video instalaci doprovází grafiky a prostorové objekty. To co Šrámka s Vlkovou spojuje je ilustrace, ať kreslená nebo počítačová. Ve Ztrácení autoři vystupují za hranice virtuálního světa. Prostřednictvím videa, grafik a pohyblivých objektů iluzorní svět vstupuje do naší dimenze.
Kurátor a historik umění PhDr. Jiří Machalický ve svém příspěvku zavede posluchače do historie výtvarného umění. Jak se za staletí proměňoval umělecký přístup zobrazování skutečnosti. Jak umění deformuje realitu.
Samotnou výstavu můžete shlédnout už jen do 10. 2. 2017.
TRIKADELIA aneb Tři strany jedné mince v Galerii NoD
https://www.facebook.com/events/365063753850186/?active_tab=discussion
Mr. Tomka: Obrazy odjinud (Vietnam a Bali) ve Video NoD
https://www.facebook.com/events/157156598111710/