Jiří Kaňák, Pantograf

Město a jeho život mají mnoho podob, ale vždy v něm najdeme prvky, které jsou pro každého obyvatele univerzálně rozpoznatelné a společné. Tyto prvky se postupně stávají součástí městské identity a zapisují se do každodenního života obyvatel. Žluté pantografy, které plují nad městskou krajinou, nejsou jen součástí páteřní sítě hromadné dopravy, ale nesou s sebou i symbol městské identity, která je vryta do naší každodenní zkušenosti. Když pantograf klesne na dosah, vyzývá nás k jeho ohledání, zkoumání a přemyšlení nad jeho funkční, estetickou a symbolickou hodnotou. 

  

Pantograf je sběrač proudu spojující tramvajovou soupravu s trolejovým vedením a přenášející do ní elektrickou energii. Kromě své funkce je však pantograf i výrazným vizuálním prvkem celé soupravy, jako první prozradí přítomnost tramvaje na horizontu městské krajiny. Jeho lehké a elegantní linie se pohybují nad městským prostředím v charakteristické žluté barvě a staly se inspirací pro vznik díla Jiřího Kaňáka. Objekt není kopií funkčního prvku, ale reinterpretací jeho estetické formy –zjednodušené, přesto stále snadno rozpoznatelné.

  

Jiří Kaňák se narodil a žije v Praze, kde vystudoval obor technické lyceum na SSPŠ a v současnosti pokračuje ve studiích na AVU v ateliéru Nová média 1. Ve své tvorbě propojuje moderní technologie, mechanické principy a prostorové objekty, čímž zkoumá fragmenty mezilidských vztahů a sociálních situací. Tento přístup ho vede k vytváření „mechanických bajek“, které balancují mezi chladným cynismem a hravou metaforou. Instalace Pantograf představuje jeho druhý zásah do veřejného prostoru, kde pracuje s prvky městské identity a vkládá do nich nové významy.