Barbara Muhr – Forbidden Fruit
Muhr Barbara, Clairvoyante flamboyante (Cassandra)
Výstava Forbidden Fruit (Zakázané ovoce) ukazuje aktuální tvorbu německé umělkyně Barbary Muhr. Téma zakázaného pokušení je zde zobrazeno v různých aspektech – od pádu člověka až po každodenní pozemská pokušení. Přes veškerou morálku a empatii se lidé někdy řídí svými zvířecími instinkty, pudy. I proto zde vidíme jasné propojení figurální malby se zvířecími motivy, kdy umělkyně tuto analogii se světem zvířat vyjadřuje ve svých obrazech.
„Duch je ochotný, ale tělo je slabé.“ (Bible, ev. Matouše 26:41) Literatura i film tvoří předlohy ve skutečných i fiktivních příbězích v dílech Barbary Muhr. Vidíme zde neustálý boj v mezilidských vztazích, boj o moc a následnou bezmoc, boj o vítězství i porážku. Kdo koho tedy svedl? Kdo zvítězí a kdo padne? Jaké měřítko používáme? Co je správné a co není? Co je zakázané, co povolené? Všudypřítomné „zakázané ovoce“ v tvorbě umělkyně symbolizuje každodenní číhající pokušení nebo prostě jen možnost užít si na chvíli „sladký život“, než květy zvadnou a ovoce shnije.
Barbara Muhr je výraznou umělkyní současného německého umění. V letech 2010–2016 studovala dějiny umění a následně byla odborným asistentem na katedře dějin umění v Regensburgu, v současné době je umělcem a pedagogem umění na volné noze. Má za sebou mnoho výstav, získala také řadu ocenění, poslední v roce 2024 a to Kulturní cenu 2024 Nadace Franze a Astrid Ritterových ve Straubingu. Je členkou několika profesních uměleckých spolků. Vystavuje v Německu, Rakousku, Francii, České Republice a dalších evropských zemích. Barbara Muhr se jako výtvarnice zaměřuje především na tvorbu velkoformátových figurativních maleb. V jejích obrazech se snoubí realismus a gestická abstrakce. Díla čerpají z mytologie a uměleckohistorické ikonografie a zároveň jsou zcela zakořeněna v současné estetice mladé generace poháněné sebedramatizací a pochybnostmi o sobě.
kurátorka: Anna Štěpán Arnetová
Muhr Barbara, Clairvoyante flamboyante (Cassandra)