6. ledna 2018 došlo ve Východočínském moři ke srážce nákladní lodi CF Crystal s tankerem Sanchi převážejícím ropný kondenzát – bezbarvou formu ropy, která snadno hoří a exploduje. A to se stalo i v případě tankeru Sanchi: při jeho výbuchu nejenže zemřela celá posádka lodi, ale také uniklo asi 113 000 tun ropného kondenzátu do moře.

 

Tuto bezprecedentní katastrofu, jejíž důsledky pro život a například reprodukční schopnosti mořských rostlin a živočichů v dlouhodobém měřítku stále nelze odhadnout, zkoumají Barbora Haplová a Filip Kominik z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace, v projektu pro Niku nazvaném Sanchi / neviditelná skvrna nesmírné velikosti. Ve virtuální realitě vestibulu metra na Palackého náměstí najdete tanker Sanchi. Zaposlouchat se budete moct do sonifikovaných, zvukem reprezentovaných procesů, následujících v průběhu 45 dnů po katastrofě.

 

Pro lidskou mysl je složité si představit komplexní jevy, probíhající v extrémně velkém, nebo naopak malém měřítku. Užitečným nástrojem tu pak může být právě jejich převod na zvukovou stopu, která v tomto případě zaznamenává ohrožení života oceánů, které je ojedinělé svým rozsahem, ale rozhodně ne jediné.

 

Kurátorky: Anna Roubalová a Anna Crhová