Devátý ročník festivalu Film a architektura představí dvacítku snímků, reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí. Nabídne filmy o architektkách a navazující debaty s výraznými ženami v architektuře či uvede výjimečný projekt věnující se propojování architektury a hudby. Festival, který organizuje spolek Kruh a letos má podtitul Skryté příběhy, se bude konat od 30. 9. do 7. 10. v Praze a více než třiceti městech v České republice i na Slovensku.

 

Letos festival Film a architektura nazvaný Skryté příběhy představí výběr autorských filmů, které odkrývají příběhy a problémy, jež s sebou architektura a urbanismus mohou přinést. Jak citlivá může být architektura k životnímu a komunitnímu prostředí? Proč si již nemůžeme dovolit žít ve vlastních městech a kdo za to může? Co je pod povrchem veřejného prostoru, který máme dennodenně na očích? To jsou otázky, na které filmy nabídnou možné odpovědi, a hlavně otevřou důležitý prostor pro rozvoj debaty o směřování našich měst, sociálním začleňování a tvorbě veřejného prostoru. „Souhrnný název Skryté příběhy vychází z přesvědčení, že je důležité představit nejen samotné stavby a urbanistické plány, ale především je zasadit do relevantních souvislostí a kontextu příběhů, které se rozvíjí na jejich pozadí, a podpořit tak srozumitelnost a přístupnost tématu architektury jako takového,“ říká k letošnímu ročníku dramaturgyně Martina Freitagová.

 

Promítání snímků se uskuteční na dvoře Fakulty architektury VUT, při nepříznivém počasí bude přesunuto do auly či kreslírny v budově B.

 

PROGRAM FA VUT:

——————————————————————————————

30. 9. v 18:00 THE STREET

(94 min., 2019, Zed Nelson, Velká Británie, anglicky, EN titulky) 

Čtyři roky v jedné ulici. Kulturně rozmanitá Hoxton Street v Londýně v posledních letech zaznamenala příliv nové skupiny obyvatel, která s sebou přinesla nejen digitální startupy, dobré kafe a exkluzivní bistra, ale také roustoucí nájmy a prohlubování sociálních a finančních rozdílů místních obyvatel. Příběh známý spoustě obyvatel současných metropolí je umocněn rozhodnutím Velké Británie opustit Evropskou Unii.

 

30. 9. v 19:30 THE DISAPPEARANCE OF ROBIN HOOD

(25 min., 2018, Klearjos Papanicolaou, Švýcarsko/Velká Británie, anglicky, EN titulky) 

Nejodvážnější projekt sociálního bydlení v britské metropoli, Robin Hood Gardens od architektonického páru Petera a Alison Smithson zmizel před očima celého města stejně jako utopické ideály o dostupném komunitním bydlení, které představoval. Pohledy expertů se mísí s intimními portréty obyvatel, jejichž sen o sociálním blahobytu vyprchal jako pára nad novými developerskými projekty ze skla a oceli.

 

1. 10. v 18:00 PUSH

(92 min., 2019, Fredrik Gertten, Švédsko/Kanada, anglicky, italsky, korejsky, německy, španělsky, EN titulky) 

Proč si již nemůžeme dovolit žít ve vlastních městech? A kdo za to může? Turbulentní cesta po stopách prudce stoupajících nájmů a osobních tragédií. V tomto strhujícím dokumentu švédského režiséra Fredrika Gerttena mapuje speciální reportérka OSN temné hlubiny globální krize bydlení a tenkou hranici mezi lidskými právy a finančním ziskem.

 

1. 10. v 19:30 WHAT IT TAKES TO MAKE A HOME

(29 min., 2019, Daniel Schwartz, Kanada, anglicky, EN titulky) 

Jakou roli hrají architekti v problematice bezdomovectví? A jak se mohou města stát lepšími domovy pro nás všechny? Tento krátký snímek sleduje život lidí ve městě bez domova na pozadí telefonického rozhovoru dvou architektů z Los Angeles a Vídně. V rozdílném politickém a ekonomickém kontextu obou měst vznikly projekty, které se snaží vybudovat více inkluzivní prostředí.

 

6. 10. v 18:00 CITY DREAMERS

(81 min., 2018, Joseph Hillel, Kanada, anglicky, francouzsky, EN titulky) 

Inspirativní dokument o čtyřech nejvýznamnějších architektkách 20. století a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity a sousedního okolí převyšuje význam jednotlivých budov. Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel – čtyři ženy, čtyři silné příběhy, které jsou vetknuté do DNA našich měst.

 

6. 10. v 19:30 THAT FAR CORNER: FRANK LLOYD WRIGHT IN LA

(56 min., 2018, Christopher Hawthorne, USA, anglicky, EN titulky) 

Zeměpisná a intelektuální cesta, která má vést k “rozlousknutí záhadného případu domů Franka Lloyda Wrighta v Los Angeles”. Hlasy kritiků architektury, kurátorů májského a předkolumbijského umění se střídají s výpověďmi uživatelů budov a hollywoodských herců na pozadí Wrightových dramatických scén architektury. Film podle kritků představuje “takový pohled na tohoto matadora architektury, jaký jste dosud neviděli”.

 

7. 10. v 18:00 ZTRACENÝ ARCHITEKT ERNST WIESNER

(52 min., 2020, Jiří Kořínek, Česká republika, česky) 

Dramatický příběh o stopách významného architekta s československými kořeny, který ovlivnil světovou architekturu, uvádíme k příležitosti 130. výročí od jeho narození. Jako žák Adolfa Loose, jenž by letos oslavit své 150 narozeniny, pokračoval Ernst Wiesner v architektonických stopách svého učitele a zásadním způsobem se zasadil o moderní podobu nejen města Brna.

 

7. 10. v 19:30 NATURA URBANA: THE BRACHEN OF BERLIN

(72 min., 2017, Matthew Gandy, Německo/Velká Británie, německy, EN titulky) 

Berlínské “Brachen” jsou unikátní městské prostory, které vyrostly z poválečných sutin, ekonomické bídy a geopolitického rozdělení. Tato ostentativně prázdná místa se proměnila v laboratoře pro botanisty, umělce i obyčejné lidi hledající klid v ruchu velkoměsta. Natura Urbana zkoumá tato dnes rychle mizející místa spolu se spontánní diverzitou jejich flóry, která vrhá světlo na komplexní historii německé metropole.