Zahájení festivalu NAIFF 2020 – Hranice práce
5. 6. 2020
Ostatní akce
vstup na zahájení festivalu je zdarma, stejně jako všechna další promítání
Sibiř srdečně zve na zahájení festivalu dokumentárních filmů NAIFF 2020.
PROGRAM:
19:00 Hudební úvod lidu Čanki (Karel Heřman, David Synák)
19:30 Hranice práce (ČR, A. Rychlíková, 71 min)
Diskuze na téma: Hranice práce světlometem koronavirové pandemie.
Hostky: Saša Uhlová a Apolena Rychlíková
Afterparty: DJ Rubenz (Hiphop / Blackmusic)
Film Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové mapuje sedmiměsíční práci její kolegyně novinářky Saši Uhlové, která se nechávala zaměstnávat v nekvalifikovaných nízkopříjmových zaměstnáních. Saša Uhlová zaznamenávala prostředí, kde pracovala, pomocí skryté kamery. Postupně vystřídala práci v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za kasou v Albertu, v továrně na výrobu holítek a v třídírně odpadu. Dokument sleduje protagonistku nejen během zaměstnání, ale také v rámci jejího rodinného života, který kvůli její práci dost strádá a klade si otázku, kde jsou hranice, které člověk má nebo může práci obětovat.
Dokument Hranice práce Apoleny Rychlíkové, který vznikal před třemi lety, představuje svět špatně placené nekvalifikované práce a nedodržování zákoníku práce v České republice. Téma za tři roky rozhodně nezestárlo, naopak se v současné době ukazuje, že je mnohem širší, než by se mohlo zdát. Zdaleka se netýká jen České republiky a východní Evropy, která je dosud za takzvanou mzdovou železnou oponou, ale problém levné pracovní síly přesahuje i do západní Evropy, kam dojíždějí Východoevropané i lidé mimo Evropu dělat práci, kterou by za daných podmínek místní dělat nechtěli. To se s plnou vahou ukazuje právě v těchto týdnech, kdy mají mnohé státy problém se sklizní zeleniny a ovoce.
V menší míře tato nerovnost Východu a Západu kopíruje ještě závažnější problém, kterým je blahobyt Severu postavený na vykořisťování Jihu. Pokud chceme vážně diskutovat o pracovních podmínkách v globalizovaném světě, je třeba si uvědomit, že nerovnosti mezi státy jsou překážkou k tomu, aby práce byla skutečně důstojná a odpovídajícím způsobem zaplacená. Ve světě, kde lidé mají problém uspokojit základní potřeby, se vždy najde dostatek lidí, kteří budou ochotní někam odjet a tam se udřít k smrti, aby zajistili své rodiny.
O pracovních podmínkách v ČR a v Evropě a o budoucnosti práce proběhne po filmu debata.