Ve dnech 9. –⁠ 17. října se patnáct let uzavřená secesní budova Nové strašnické školy a přilehlá zahrada promění v jedinečné centrum kultury a místo setkávání.

 

Festival 4+4 dny v pohybu navazuje na svůj záměr kulturně oživovat netradiční prostory (kanalizační čistírnu v Praze-Bubenči, tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, Desfourský palác aj.).

 

Jubilejní 25. ročník festivalu 4+4 dny v pohybu se letos zaměří na prezentaci domácí umělecké scény a téma vzdělávání.

 

Festival nabídne výtvarné umění, divadelní premiéry, taneční představení, koncerty, dílny, diskuze a přednášky, vycházky, ale také speciální program věnovaný právě vzdělávání a pedagogice, zahrnující zážitkové hodiny s nejlepšími českými učiteli a konferenci o budoucnosti školství s názvem Kdo je tady učitel? Konference se primárně zaměří na širokou veřejnost se zájmem o tematiku školství, zvláště pak na rodiče žáků. Cílem je reflektovat současný stav školského systému v České republice a naznačit možné směry dalšího směřování. Konference se pokusí najít odpovědi na otázky, jaké dovednosti budou děti potřebovat v budoucnu či kde jsou hranice on-line vzdělávání, digitalizace aj. V rámci festivalu se chystají programy pro školy a veřejnost. Kromě interaktivní prohlídky výstavy a specifických prostor Nové strašnické školy je jejich součástí i kreativní workshop. Iniciativa Máš umělecké střevo? bude realizovat výstavu projektu Praha 10: Neseď!

 

Organizátoři 4+4 dny v pohybu vyzvali pětadvacítku kurátorů a kurátorek, kteří v minulých letech s festivalem spolupracovali, inspirovali ho a byli součástí předchozích výstav. Mezi nimi jsou osobnosti výtvarné scény, například Marcela Steinbachová (Kruh, Den architektury), Vít Havránek (Tranzit, AVU), Ondřej Chrobák (Moravská galerie Brno), Pavlína Morganová (AVU), Ondřej Horák (Máš umělecké střevo?), Libor Novotný (Ostravská univerzita) a celá řada dalších. Výstava s podtitulem Všechno je jinak představí na padesát českých umělců, od mladých, začínajících, až po střední generaci, jako jsou Jakub Adamec, David Fesl, Mira Gáberová, Martin Skalický, Zbyněk Baladrán, Eva Koťátková, Milena Dopitová, Vladimír Kokolia nebo Jiří Kovanda.

 

Kulatý stůl akademických galerií si dal za cíl sdílení pozitivních příkladů, sídlištěm Solidarita provede historička umění Barbora Špičáková, posedmé se bude vyhlašovat Cena Věry Jirousové pro začínající a etablované kritiky vizuálního umění.

 

Návštěvníky čeká také celá řada premiér a performancí. Spielraum kollektiv svou výstavou upozorňují na všudypřítomný rys naší současnosti, totiž vršení zbytečností. Nečiní tak ale moralistně, zvou naše zbytečnosti do hry. Již tradičně se na festivalu objeví jevištní kus mužného uskupení Wariot Ideal se samotářským potlachem Moudrost. Ivana Uhlířová uvede autorský projekt Terapie jídlem – hru se stravováním pro dva, Petra Tejnorová zve na pražskou premiéru projektu Bílá velryba, zvukově-divadelní mši za bájnou velrybu i svět spějící ke svému konci. A v neposlední řadě se uskuteční premiéra autorské inscenace Dominiky Špalkové, Anny Klimešové a Cécile Da Costa s názvem Nothing else, Mothers.

 

K čtvrtstoletí festivalu připravují organizátoři 4 + 4 dny v pohybu unikátní akci, během níž se formou krátkých výstupů předvede 25 osobností, které s festivalem během čtvrtstoletí spolupracovaly. Improvizovaný večer s leitmotivem „Všechno je jinak“ bude režírovat Jiří Havelka a představí mj. režiséra Miroslava Bambuška, matematika a dramatika Reného Levinského, choreografku a zahradnici Kristýnu Lhotákovou, performera a režiséra Jana Mocka, ředitele Moving Station v Plzni Romana Černíka, performera a zpěváka Howieho Lotkera, umělce Krištofa Kinteru, herečku Johanu Ožvold Švarcovou nebo režiséra Ondřeje Davida.

 

Program pro rodiny s dětmi láká na Buchty a loutky, Loutky bez hranic, Plyšový cirkus Roberta Smolíka, Studio Damúza, TEArTR RAJDO, Jakuba Folvarčného, Barboru Látalovou, Wariot Ideal nebo duo Bratři v tricku, ale také pohybové a umělecké workshopy.

 

Koncertní program představí Moniku Načevu & Zdivočelé koně, indie rockové The Valentines, písničkářku Amelii Siba, swingový orchestr Zatrestband a další, včetně setů DJ Mardoši a DJ Robota.