Zveme na celodenní událost u příležitosti oslav 17. listopadu, která se bude konat v celých prostorách kulturního centra Sibiř.

 

17. 11. 1989 byl zásadním milníkem v pádu totalitního bolševického režimu a konec vlády KSČ(M). Často je však veřejnosti interpretován také jako milník, od kterého už se máme jenom lépe, protože konečně máme demokracii i kapitalismus. Často se však zapomíná na to, že ústřední ideály Sametové revoluce a tedy i představa nové společnosti spočívaly v nenásilí, samosprávné organizaci, demokracii, férovosti, spravedlivosti a lidskosti. Připomeňme, že mezi požadavky revolučních výborů byla například přímá demokracie prostřednictvím referend, odvolatelnost politiků či volení vedoucích podniků zaměstnanci. Přinejmenším část těchto ideálů však byla novou politickou garniturou rychle odsunuta a divoký kapitalismus 90. let a rodící se demokracie nejen odkryly problémy, které byly za totality zamlčovány, ale přinesly i problémy nové, se kterými se občanská společnost musela vypořádat.

 

Multimediální výstavou Sametem boj za lepší svět neskončil chceme připomenout, že ideály Sametové revoluce nebyly zcela vymazány a navzdory dnešním narativům označujícím tyto myšlenky za levicové a spojující je když ne s bolševismem, tak přinejmenším s neomarxismem, zde fungovaly kolektivy, iniciativy a hnutí, které na ideálech sebeorganizace, spravedlivosti, rovnosti a lidskosti stavěly i nadále. Prostřednictvím fotografií a dokumentů, dobových artefaktů – jako jsou plakáty, bannery či ziny – i besed s přímými aktéry či aktérkami, chceme ukázat estetiku těchto protestních hnutí i témata, která nadále ve společnosti zvedala, ať už šlo o hnutí ekologická (či v dnešní době klimatická), antirasistická či antifašistická, antiglobalizační či squatterská.