Železniční most, dominanta překlenující Vltavu pod Vyšehradem od Výtoně ke Smíchovu, slaví v roce 2023 přesně 123 let od postavení technicistně řešených oblouků a tratí na starší kamenné pilíře. Expresivní vizualita mostu se tak stala součástí panoramatu městské krajiny a vždy poutala pozornost umělců*kyň a dokumentárních fotografů*ek. O budoucnosti tohoto technického díla se dnes vedou vášnivé diskuze, na které reaguje Galerie hlavního města Praha výstavou v Kobce 17 na Smíchovské náplavce.

  

Ve vzájemném dialogu představuje výstava 1 2 3 – 123 let železničního mostu soubor archivních snímků ze sbírek Archivu hlavního města Prahy, nestranně dokumentujících železniční most od doby stavby jeho oblouků po několik následujících dekád očima dobových často anonymních fotografů, a soubor fotografií Karla Cudlína, který se naopak dívá na tento tolik charakteristický most optikou jeho milovníků. Krom fotografií představí Galerie hlavního města Prahy i jinak nevystavená výtvarná díla z poválečné doby od Josefa Kiliana, Jiřího Chadimy, Dominika Formana a Bedřicha Horálka, které má instituce ve svých sbírkách, a kde je železniční most hlavním aktérem.

  

Vystavený soubor fotografií Karla Cudlína vznikl pro Revolver Revue, která iniciovala akci na podporu petice Nebourat volající po záchraně mostu. K akci vznikly noviny Revolver Revue s názory řady osobností z kulturní sféry, které poukazují nejen na estetické a architektonické kvality tohoto industriálního skvostu, ale i na jeho sociální a kulturní funkci. Ve spolupráci s Revolver Revue se Galerie hlavního města Prahy postarala o jejich reedici, aby znovu připomněla rozsáhlou anketu, která překvapí širokým spektrem racionálních i emotivních argumentů pro záchranu této unikátní stavby. Dotisk bude k rozebrání na výstavě.